לייעוץ מקצועי חייגו: 03-5225358
contact
תביעת אבהות

תביעת אבהות

תביעת אבהות - אלקבץ כהן משרד עורכי דין

הוכחת אבהות למשרד הפנים – ביצוע בדיקה גנטית

לעיתים דורש משרד הפנים מההורה הוכחה שהינו האב הביולוגי של הקטין . דרישה זו מתבקשת במקרים בהם הורי הקטין אינם שניהם בעלי אזרחות ישראלית והזוגיות לא נרשמה, וכאשר ההורים מעוניינים שהקטין יקבל מעמד של אזרח ישראלי.

חוק האזרחות התשי”ב- 1952 קובע מהם התנאים לקבלת אזרחות ישראלית. בישראל אזרחות ישראלית עוברת בירושה מההורה לילדו , ללא קשר למקום לידתו.

על כן, קטין שאחד מהוריו הוא אזרח ישראלי, זכאי על פי חוק האזרחות לקבלת מעמד של אזרח ישראלי.

השאלה מה קורה במקרים בהם ההורים הינם זוג מעורב = אזרח ישראלי ואזרחית זרה (או ההיפך) ובני הזוג לא מוכרים על ידי משרד הפנים (הנישואין או הזוגיות לא נרשמו , לא החלו בהליך איחוד משפחות הליך מדורג).

במקרים כאלה, משרד הפנים קובע כתנאי למתן אזרחות ישראלית לקטין , להוכיח את האבהות הביולוגית על הקטין. הוכחת האבהות מתבצעת על ידי בדיקת סיווג רקמות = בדיקת דנ”א.

בדיקת רקמות להוכחת אבהות

חוק מידע גנטי התשס”א-2000, קובע כי בדיקה גנטית תתבצע רק באמצעות צו שיינתן על ידי בית המשפט לענייני משפחה.

לשם כך, על ההורים המבקשים מתן מעמד לקטין, לפנות לבית המשפט  לענייני משפחה בתביעה למתן צו לביצוע בדיקת רקמות. לאחר מכן, נדרשת תשובת המדינה באמצעות היועץ המשפטי לממשלה, כאשר בדרך כלל בתביעות המוגשות בהסכמה לא מוגשת התנגדות מצד המדינה.

לאחר קבלת הצו מבית המשפט לענייני משפחה לביצוע בדיקת רקמות, מופנים האב, האם והקטין לביצוע הבדיקה הגנטית באחד מ-4 המעבדות הממוקמות בבתי חולים ברחבי הארץ ומורשות לבצע בדיקה זו.

הבדיקה מתבצעת על ידי לקיחת דגימת רוק או בדיקת דם  תוצאות הבדיקה נשארות חסויות ומועברות ישירות לשופט בית המשפט לענייני משפחה. עם קבלת תוצאות הבדיקה החיוביות בדבר הסתברות של 99.9% בדבר אבהות , ניתן פסק דין המאשר את אבהות ההורה וקשרי המשפחה בין הצדדים  לקטין.

לאחר קבלת פסק הדין ניתן לפנות ללשכת רשות האוכלוסין הרלוונטית ולרשום את הישראלי כאב של הקטין ולקבלת מעמד של אזרחות ישראלית.

בדיקת רקמות לפי נוהל חו”ל

נוהל חו”ל הינו נוהל שקיים למקרים בהם הבדיקה הגנטית מתבצעת באחת מנציגויות ישראל בחו”ל. מדובר במקרים בהם בני המשפחה אינם שוהים יחד בישראל, למשל במקרה שבו הישראלי בארץ ואילו האם והקטין שוהים בחו”ל או אף מקרים בהם שני ההורים והקטין שוהים בחו”ל. האזרח הישראלי מעוניין שהקטין או הקטינה יקבלו אזרחות ישראלית (בנוסף לאזרחות הזרה).

בנסיבות כאלה, כאמור, טרם ביצוע הבדיקה הגנטית נדרשת קבלת צו מבית המשפט לענייני משפחה לביצוע בדיקת רקמות, כאשר לאחר קבלת הצו לביצוע הבדיקה הגנטית, הבדיקות נשלחות באמצעות דואר דיפלומטי לביצוע באחת מנציגויות ישראל בחו”ל שם נמצאים המבקשים .

תוצאות הבדיקה כאמור הינן חסויות וחוות הדעת לאחר ביצוע הבדיקה מועברת ישירות לבית המשפט לענייני משפחה למתן פסק דין לקביעת קשרי המשפחה.

לאחר קבלת פסק הדין הקובע את האבהות הביולוגית על הקטין, ניתן יהיה לפנות ללשכת משרד הפנים לצורך קבלת מעמד של אזרחות ישראלית לקטין.

למשרדנו ניסיון רב בהגשת תביעות לבדיקת אבהות לפי נוהל חו”ל .

 

למידע נוסף ולקבלת סיוע בהגשת תביעת אבהות ניתן לפנות לעו”ד שני אלקבץ כהן.

שתפו עם חברים
זקוקים לייעוץ? צרו קשר
03-5225358
רחוב הכישור 51, קומה 3, חולון, 5886605
03-6304660
השאירו פרטים ונחזור אליכם