לייעוץ מקצועי חייגו: 03-5225358
contact
העסקת מומחים זרים בישראל

העסקת מומחים זרים בישראל

העסקת מומחים זרים בישראל

פורסם במקור באתר “וואלה” משפט בתאריך 5/12/2017

חברות רבות בישראל זקוקות לעובדים זרים מומחים, בעלי ידע מקצועי ייחודי החיוניים להצלחתו של בית העסק. העסקת עובד זר מומחה בישראל כרוכה בקבלת היתר ורישיון העסקה ומדובר בפרוצדורה לא פשוטה, לכן חשוב לפנות לעו”ד המתמחה בתחום העסקת מומחים זרים בישראל.

העסקת עובדים זרים מומחים מוגבלת לתחומי עיסוק אשר הוגדרו בחוק, כך למשל מסעדות המגישות אוכל אסייתי, רשאיות להעסיק שפים זרים מומחים. כמו כן, ניתן להעסיק עובד מומחה זר בתחום ספציפי.

קבלת היתר העסקה

האפשרות להעסקת עובדים זרים מומחים נוצרה מתוך ההבנה כי ישנן עבודות שישראלים מקומיים אינם יכולים או אינם מעוניינים לבצע וקיומו של העסק תלוי בהבאת עובדים מחו”ל. עם זאת, העסקת עובדים זרים מומחים איננה עניין פשוט והיא כרוכה בהליך בירוקרטי מורכב מול משרד הפנים לצורך הוצאת היתר העסקה ואשרת עבודה. לאחר קבלת ההיתר, ישנן פרוצדורות נוספות כגון: הארכת ההיתר, קבלת אישור ליציאת העובד לחופשת מולדת וכיו”ב. כל אלו דורשים בקיאות ענפה בנהלים וידע מקצועי מתאים, על מנת שהבקשה תטופל ביעילות המרבית ותתקבל.

צירוף מסמכים

הבקשה לקבלת היתר העסקה חדש, דורשת צירוף מסמכים רבים, ביניהם:

  • טופס בקשה.
  • תצהיר נלווה של מורשה חתימה.
  • מסמכי רואה חשבון.
  • קורות חיים ותעודות המעידות על השכלה ו/או מומחיות של העובד הזר שהעסקתו מבוקשת, מתורגמות ומאומתות על ידי נוטריון וכיו”ב.

כאשר מוגשת בקשה למשרד הפנים אשר אינה מלווה בכל האסמכתאות הדרושות, נשלחת הודעה בדבר המסמכים החסרים ועד להשלמתם, הבקשה איננה מטופלת ולדבר יכולות להיות משמעויות הרות גורל עבור בית העסק. על כן ישנה חשיבות רבה לכך כי עניינים אלו יטופלו על ידי עורך דין מומחה, אשר יאגד את כל המסמכים הדרושים ויגיש את הבקשה באופן מקצועי ומדויק, לטיפול מהיר ויעיל. משאושרה בקשה להעסקת עובד זר מומחה, תוקפו של ההיתר הוא בדרך כלל שנה, כאשר ניתן להאריכו בכל שנה לתקופה מצטברת מקסימאלית של 63 חודשי עבודה. הארכת ההיתר, גם היא דורשת הגשת מסמכים שונים למשרד הפנים ויש לעמוד בלוח הזמנים שנקבע לעניין זה על מנת שהעסקתו של המומחה הזר תהיה כדין.

דרוש לך מומחה זר לתקופה קצרה?

למקרים אלו קיים נוהל ייחודי המאפשר במקרים מסוימים את העסקתם של מומחים זרים לתקופות קצרות מועד של 45 יום או 90 יום. יודגש כי יורשו להגיע לישראל מומחים ממדינות ימן קיים הסדר פטור מאשרת ביקור בישראל (לרשימת המדינות עימן קיים הסדר פטור מאשרת ביקור ב’2 לחצו כאן) – זוהי פרוצדורה נפרדת, לרוב, מזורזת יותר, במסגרתה לא נדרש בית העסק לעבור את כל שלבי ההליך הרגיל.

חשיבותו של ליווי משפטי

עבור בתי עסק רבים, העסקת עובדים זרים מומחים הכרחית לפעילותו של העסק והוא לא יוכל לשגשג בלעדיו. למרות ההבנה בצורך זה, הפרוצדורה להעסקת עובדים אלו בישראל מורכבת מאוד ובקשות רבות מתעכבות ואף נדחות כאשר זו אינה מבוצעת כהלכה. כמו כן, לאחר שהתקבל היתר העסקה, יש לדאוג להארכתו מדי שנה ולפרוצדורות נוספות הכרוכות בהעסקתו של עובד זר מומחה. בנוסף על בית העסק לוודא כי הוא ממלא אחר חוקי העבודה במלואם, בעת העסקתם של עובדים זרים מומחים, שהרי אלו זכאים לכל הזכויות הסוציאליות המוקנות לעובדים ישראלים.

כל אלו דורשים ליווי משפטי של עו”ד המתמחה בהעסקת עובדים זרים מומחים. עורך הדין יטפל בכל הפרוצדורות מול משרד הפנים ויעניק לבית העסק ייעוץ שוטף להתנהלות עסקית ומשפטית נכונה.

שתפו עם חברים
זקוקים לייעוץ? צרו קשר
03-5225358
רחוב הכישור 49, קומה 1, חולון, 5886606
153-3-5225358
השאירו פרטים ונחזור אליכם
שינוי גודל גופנים
ניגודיות